Użytkowanie kratek wentylacyjnych
Wykonaniem projektu wentylacji zajmują się specjaliści z zakresu montażu systemów wentylacyjnych, wykonawcy projektu całego budynku lub po prostu budowlańcy stawiający kolejny dom lub blok mieszkalny. Jednym z zadań wykonywanych w czasie instalowania systemu wentylacyjnego jest montaż kratek wentylacyjnych. Miejsca montażu takich kratek również są dokładnie określone w planie wentylacji. Natomiast użytkownicy kratek wentylacyjnych uczulani są na to, żeby tych kratek nie zatykać, ponieważ w ten sposób narażają się na niebezpieczeństwo zaczadzenia. Z tego samego powodu powinni pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądu i czyszczeniu domowej wentylacji. Przeprowadzanie takich czynności jest szczególnie zalecane po okresie zimowym w domach ogrzewanych przy pomocy pieca węglowego.
Instalacje wentylacyjne w blokach
Domowe instalacje wentylacyjne są prostymi systemami, montowanymi we wszystkich prywatnych lokalach mieszkalnych. Bardziej skomplikowane są systemy wentylacyjne montowane w blokach. Ich monterzy muszą przecież mieć na uwadze fakt, że poszczególne mieszkania położone są na innych piętrach, ale wszystkie one muszą być w jednakowym stopniu wentylowane, a jednocześnie trzeba zapobiegać rozprzestrzenianiu się zapachów wydobywających się z jednego mieszkania po całym bloku. Wszyscy mieszkańcy bloku muszą także postępować zgodnie z zasadami korzystania z wentylacji opracowanymi przez władze administracyjne. Mogą natomiast stosować takie metody wentylacji, które są dozwolone przez pracowników serwisu wentylacyjnego.
Jakie są rodzaje wentylacji? Cytat z Wikipedii
naturalna - wymiana powietrza przy wykorzystaniu przeciągu
grawitacyjna - wymiana powietrza wykorzystująca różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Zanieczyszczone powietrze zostaje wyssane z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez celowo wykonane nawiewy (np. okna, kratki nawiewne sterowane higroskopijnie) albo nieszczelności w obudowie budynku
mechaniczna - sterowana wymiana powietrza
hybrydowa - kombinacja wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej stosowanych w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze i warunków pogodowych (różnicy gęstości powietrza wywiewanego i otoczenia)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylacja