Ze świata sztukaterii - o elegancji we wnętrzu

klasycznych budowlach greckich i rzymskich. Mógł mieć formę stylizowanej palmety, woluty, liści akantu, trójnogów, figury lub grup figur.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/AkroterionPrzydatność domowej sztukateriiDomowa sztukat

Ze świata sztukaterii - o elegancji we wnętrzu

Cytat z Wikipedii, hasło: Akroterion

Akroterion, akroterium (naszczytnik) ? terakotowa, marmurowa lub brązowa dekoracja, która wieńczyła szczyt i boczne narożniki (frontonu) w klasycznych budowlach greckich i rzymskich. Mógł mieć formę stylizowanej palmety, woluty, liści akantu, trójnogów, figury lub grup figur.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Akroterion


Przydatność domowej sztukaterii

Domowa sztukateria może być wykorzystywana w bardzo praktyczny sposób. Przydaje się ona nie tylko w celu ozdobienia różnych domowych pomieszczeń, ale też w celu zatuszowania różnego rodzaju zabrudzeń i uszkodzeń powierzchni ścian, na których umieszczana jest sztukateria. Widać więc, że domowa sztukateria może być wykorzystywana na co dzień nie tylko w celach powiązanych ze sztuką, ale też w celach typowo domowych. Dlatego wydaje się, że domowa sztukateria ma szansę stawać się jeszcze bardziej popularna i jeszcze częściej trafiać na powierzchnie ścian różnych domowych pomieszczeń. Jednocześnie trzeba przyznać, że sztukateria sama w sobie potrafi być bardzo trwała, dlatego jej umieszczanie na domowych ścianach jest bardzo dobrą inwestycją i może być polecane wszystkim właścicielom domów.


Aegikranion i kilka faktów z Wikipedii

Aegikranion (z greckiego: "????" - kozioł, "??????" - czaszka) ? element dekoracyjny stosowany głównie w starożytności w formie płaskorzeźby na metopach fryzów w postaci czaszki kozła lub barana symbolizującego zwierzę ofiarne, w ujęciu frontalnym. Motyw stosowany jako element ozdobny antycznych ołtarzy poświęconych bóstwom opiekujących się rolnictwem, oraz w kręgu sepulkralnym. Został przejęty przez ornamentykę nowożytną, popularny w meblarstwie XVIII wieku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aegikranion



© 2019 http://tyco.com.pl/